Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης: «Βάτραχοι» του Αριστοφάνη.

Τη Δευτέρα, στις 4 Δεκεμβρίου 2023, το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική επίσκεψη, κατά την οποία οι μαθητές και οι συνοδοί εκπαιδευτικοί τους,  παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση “Βάτραχοι” του Αριστοφάνη, στο Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Πρέβεζας «ΟΑΣΗ».

Υπόθεση του έργου

Οι  « Βάτραχοι » του Αριστοφάνη, άξονα τους έχουν τον Διόνυσο, τον θεό του κρασιού και του θεάτρου, ο οποίος απογοητεύεται από την έλλειψη εξαιρετικών θεατρικών συγγραφέων μετά τον θάνατο των μεγάλων τραγικών. Σε μια προσπάθεια να αναβιώσει την ποιότητα του αθηναϊκού δράματος, ο Διόνυσος, συνοδευόμενος από τον υπηρέτη του Ξανθία, αποφασίζει να ταξιδέψει στον Κάτω Κόσμο για να φέρει πίσω τον καλύτερο τραγικό ποιητή. Φτάνοντας στον Άδη, ανακαλύπτουν ότι βρίσκεται σε εξέλιξη μια διαμάχη μεταξύ δύο φημισμένων τραγικών ποιητών, του Αισχύλου και του Ευριπίδη. Ο Ευριπίδης έχει προκαλέσει τον Αισχύλο για τον τίτλο του καλύτερου τραγικού ποιητή. Για την επίλυση της διαμάχης, ο Πλούτωνας, ο κυβερνήτης του Κάτω Κόσμου, καλεί τον Διόνυσο να ενεργήσει ως διαιτητής και να προεδρεύσει σε έναν δραματικό διαγωνισμό μεταξύ του Αισχύλου και του Ευριπίδη. Η παράσταση διατρέχεται από την σκέψη της δημιουργίας ενός ανθρώπου που θα σέβεται και θα φροντίζει τη φύση. Ο διαγωνισμός εκτυλίσσεται ως μια σειρά από χιουμοριστικά και φαρσικά επεισόδια. Οι δύο ποιητές επιδίδονται σε μια μάχη του πνεύματος και των λέξεων, αναδεικνύοντας τις διαφορετικές τεχνοτροπίες και προσεγγίσεις τους στο δράμα.